Film Kafası Sineması’na hoş geldiniz!

Film Kafası Sineması’nın 3 bölümünü geride bırakırken, yeni kararlarla geliyoruz. Twitch.tv kanalımızda yaptığımız yayınlarımız artık Youtube kanalımızda seri haline dönüşecek.

Bundan sonra her Pazar bir film, bir akım ya da bir yönetmen üzerine konuştuğum videolar Youtube kanalımızda yerini alacak. Videoların altına yapacağınız yorumların da serinin devamının şekillenmesinde önemli rol oynadığını belirtmek isterim. Bundan sonra Film Kafası bir sinema blogu olmanın yanı sıra, Youtube’da canlı bir blog da olma yoluna da gidiyor! Nadir Sarıbacak’ın da dediği gibi “Bizi ancak kardeşlik ve muhabbet kurtaracak… Gerçekten…”

Dünyanın sinemaya ihtiyacı var, sinemayla kalın…

Ahan da Youtube kanalımız: https://www.youtube.com/channel/UC3b7LF7WiwCBMXxFossYttw


 Birinci Hafta: Beyaz Bant (2009) ve Michael Haneke sineması üzerinden Avrupa faşizmi

 Filmi ve altyazısını aşağıda verdiğim linklerden güvenebilir bir şekilde indirebilirsiniz:

Film gibi film ve altyazısının ta kendisi.


İkinci Hafta: Mommy ve Xavier Dolan Sineması üzerinden “Aile” kurumu 

Xavier Dolan, 20 yaşında çektiği “Annemi Öldürdüm” filmi ile Cannes’da 3 ödül toplamıştı. Mommy’nin Annemi öldürdüm filmi ile olan benzerliklerinin yanı sıra, Dolan’ın genellikle filmlerinde konu ettiği anne-çocuk ilişkisinin dozunu ve aile kurumunun toplum üzerindeki etkileri bu haftaki Film Kafası Sineması’nın konusu olacak.

Ayrıca bu hafta izleyici sayısı eğer istenilen sayıya ulaşabilirsek çekiliş de gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Talihliye önemli bir sinema/sanat kitabı hediye edeceğiz. Katılabilmeniz için tek yapmanız gereken kanalımızı takip etmek ve yayını izlemek.

 

Film hakkındaki inceleme yazımı ise şuradan okuyabilirsiniz.

Filmi ve altyazısını aşağıda verdiğim linklerden güvenebilir bir şekilde indirebilirsiniz:

Film gibi film ve altyazısının ta kendisi.


Üçüncü Hafta: La Haine (1995) ve Ötekilerin Sineması

Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü almasının yanı sıra birçok önemli festivalde de büyük ödülleri toplayan La Haine, protesto sinemasının en önemli örneklerinden. Mathieu Kassovitz’in Paris’in gettolarında yaşayan biri pied-noir (Said), biri yahudi (Vinz), biri ise siyahi (Hubert) üç arkadaşın hikâyesini konu alan filmi La Haine bu hafta Film Kafası Sineması’nın konusu.

Film hakkında konuşacağımız programın alt başlığı ise “Ötekilerin Sineması” olacak. Ezilenlerin, sesini duyurmak isteyenlerin sinemasını konuşacağımız Film Kafası Sineması’na hepiniz davetlisiniz.

 

Film gibi film ve altyazının ta kendisi

Not: Açılan indirme sitesinde sayfanın en altındaki “Dosyayı indir” yazan mavi kutucuktan direk olarak indirebilirsiniz. Yeşil kutucuğa tıkladığınızda saçma sapan programlar kurduruyor.

Not: Bu yazının tüm hakları Film Kafası’na aittir. İzin almadan ve kaynak belirtilmeden kopyalanması veya kullanılması yasaktır.
Reklamlar