Jean-Luc Godard ve François Truffaut filmleriyle tanınan Raoul Coutard, 92 yaşında yaşamını yitirdi. Fransız Le Figaro gazetesinin haberine göre Bayonne’daki (Fransa) evinde ölen Coutard’ın ölüm sebebi henüz bilinmiyor.

tumblr_lxspbhowem1qednp7o1_1280

Raoul Coutard Kimdir?

16 Eylül 1924’de Paris’te doğdu. Fransız Yeni Dalga sinemasının birçok filminde görüntü yönetmenliği yaptı; Jean Luc Godard‘ın erken dönem filmlerinde (“Breathless,” “Contempt,” “My Life to Live”), François Truffaut’un “Shoot the Piano Player”, “Jules and Jim” filmleride çalıştı. Ayrıca Costa Gavras’ın politik sinemanın en iyi örneklerinden olan filmi “Z”‘ninde görüntü yönetmeniydi.

Yaklaşık yarım yüzyıl süren kariyerinde 80’ni geçkin filmin yapında yer aldı. 1970 yılında çektiği “Haoa Binh” filmi Altın Palmiye’ye aday gösterildi. Ayrıca 1980 yılında “Operation Leopard” filmini ve 1983 yılında da S.A.S. à San Salvador’u yönetti. 1978’de “Le Crabe-Tambour” filmiyle Cesar Ödülleri’nde En İyi Görüntü Yönetimi ödülünü alırken, 1983 yılında da “Prénom Carmen” filmiyle Venedik Film Festivali Teknik ödülünü kazandı.


kaynak: Indiewire
çeviren: Gençer Utku Gediz

Reklamlar