Britanya Ulusal Film ve Televizyon Okulu (National Film and Television School-NFTS) ve Britanya Film Enstitüsü (British Film Institute-BFI) işbirliği ile gerçekleşen İngilizce sinema dersleri internet üzerinden ücretsiz bir şekilde izlenebiliyor.

Bütçelendirme, senaryo yazımı, yönetmenin setteki yeri gibi, film yapımı ile ilgili her konunun işlendiği altı haftalık kursta, NFTS’nin mezunlarının kısa filmleri de gösteriliyor.

Kursun programı ise şöyle:

  1. Başlangıç: Bir film senaryodan perdeye nasıl ulaşır? Nik Powel; aralarında “Ağlatan Oyun”, “Mona Lisa” ve “Company of Wolves”un olduğu kırktan fazla filmin yapımcısı
  2. Hikâye anlatımı: Konu ile tema arasındaki fark nedir? Destiny Ekharaga; “Gone Too Far”ın yönetmeni
  3. Kararlar: Bütçe, takvim, mekan ve ekipman nasıl seçilir? Mike Figgis; “Elveda Las Vegas”, “Timecode” ve “Gizli İlişkiler” filmlerinin yönetmeni
  4. Sahne: Bir yönetmen sette nasıl tercihler yapar? Corin Hardy; “The Hallow” filminin, yakında yeniden çekilecek “The Crow”un ve The Prodigy, Olly Murs ve Devlin gibi müzisyenlerin videolarının yönetmeni.
  5. Zaman ve mekân: Kurgu meali nasıl değiştirir? Justine Wright; “Boşluğa Dokunmak”, “Demir Leydi” ve “Locke” filmlerinin kurgucusu.
  6. Ses ve müzik: Film müziğinin etkisi nedir? Danny Hambrook; “Wallace ve Gramit Yaramaz Tavşana Karşı”, “Paris’te Bir Haftasonu” filmlerinin ses tasarımcısı.

Ücretsiz kursa buradan katılabilirsiniz.


kaynak: kulturservisi.com

 

Reklamlar