Ahmet Uluçay, Türkiye sinemasının ihtiyacı olduğun nadir yönetmenlerdendi. “Sağlığımın el verdiği sürece sinemadan asla dönmeyeceğim, bu yoldan dönersem kahpeyim” demişti birazdan izleyeceğiniz “İntihar Ederdim” isimli belgeselde… Nefesi kesilene kadar sinemayla yapan yönetmen, bizlere -yetişmekte olan yeni sinemacılara- ve hatta tüm dünyaya sinema yapmak için illa ki bir sermayeye ya da lükse ihtiyaç olmadığını anlatmıştı.

Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak” isimli filmi dünya festivallerini dolaştı. Film kendi çocukluğundan ve sinema tutkusundan besleniyordu. Hatta filmi çektiği küçücük köyünde oynatacak berber bulamadığından kendisi bu role girmek zorunda kalmıştı.

Sinemanın bir emek, tutku işi olduğunu böylesine bedavadan gişe rekorları kıran ve amaçları “köşeyi dönmek” olan bir çok sinemacının bir dönemde yeniden hatırlamak gerek işte karşınızda Dilek Taşdemir’in yönettiği “İntihar Ederdim” belgeseli…


Yazan: Gençer Utku Gediz
Not: Bu yazının tüm hakları Film Kafası’na aittir. İzin almadan ve kaynak belirtilmeden kopyalanması veya kullanılması yasaktır.
Reklamlar