Bir Ahmet Uluçay Belgeseli: İntihar Ederdim


Ahmet Uluçay, Türkiye sinemasının ihtiyacı olduğun nadir yönetmenlerdendi. “Sağlığımın el verdiği sürece sinemadan asla dönmeyeceğim, bu yoldan dönersem kahpeyim” demişti birazdan izleyeceğiniz “İntihar Ederdim” isimli belgeselde… Nefesi kesilene kadar sinemayla yapan yönetmen, bizlere -yetişmekte olan yeni sinemacılara- ve hatta tüm dünyaya sinema yapmak için illa ki bir sermayeye ya da lükse ihtiyaç olmadığını anlatmıştı.

Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak” isimli filmi dünya festivallerini dolaştı. Film kendi çocukluğundan ve sinema tutkusundan besleniyordu. Hatta filmi çektiği küçücük köyünde oynatacak berber bulamadığından kendisi bu role girmek zorunda kalmıştı.

Sinemanın bir emek, tutku işi olduğunu böylesine bedavadan gişe rekorları kıran ve amaçları “köşeyi dönmek” olan bir çok sinemacının bir dönemde yeniden hatırlamak gerek işte karşınızda Dilek Taşdemir’in yönettiği “İntihar Ederdim” belgeseli…


Yazan: Gençer Utku Gediz
Not: Bu yazının tüm hakları Film Kafası’na aittir. İzin almadan ve kaynak belirtilmeden kopyalanması veya kullanılması yasaktır.
Reklamlar

Aklına bir şeyler mi takıldı? Anlatmak istediğin bir konu mu var? Her şeye açığız, çekinme yazmaya başla!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s