TİHV 6. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri başlıyor!


Bu yıl 10-13 Aralık 2015 tarihleri arasında, Fransız Kültür Merkezi sinema salonunda, altıncısını gerçekleştireceğimiz “İnsan Hakları Belgesel Film Günleri” fikri, beş yıl önce TİHV’in 20. Kuruluş Yılı kutlama etkinliklerini planlarken ortaya çıktı.

İnsan hakları savunuculuğu ile belgesel sinemacılık birbiriyle oldukça yakından ilişkili iki alan. Her ikisi de bakışını/dikkatini gerçekliğe yöneltmekte ve olmakta olanın yalın ve doğrudan aktarımını yapmakta. Kesişim noktaları ise toplumsal gerçeklik. Maalesef ülkemizde her iki alanda da gerçekleştirilen çalışma ve üretimlere yeterince ilgi ve saygı gösterilememekte. Bu nedenle de insan hakları haftası vesilesiyle “belgesel film günleri” yaparak hem toplumsal hayatımızın sorunlu alanlarına dikkat çekmek hem de sanatçının emek ve üretimini izleyiciyle buluşturmak bizlere anlamlı ve çekici göründü.

231712
“Human” filmi 10 Aralık’ta saat 15.10’da FKM’de

6. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri’nde yine Türkiye’de ve dünyada insan hakları açısından yaşanan çok farklı sorunlara yönelik izleyenlerde bir farkındalık ve duyarlılık oluşmasını amaçlıyoruz.

2015, Türkiye’de ve dünyada yaşanan insan hakları ihlalleri açısından yaşam hakkı ihlalinin öne çıktığı bir yıl oldu. Bu nedenle 6. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri’nin temasını kutsallık atfedilen “yaşam hakkı” ve “barış” oluşturuyor.

Bu yıl insan olarak varoluşumuzun anlamını, bir dilin nasıl öldüğünü, Kürt halkının maruz kaldığı katliamları, savaşın insan yaşamında yol açtığı tahribatları, Kobane’de kadınların yeni yaşam kurma mücadelesini, Ermeni soykırımını, sığınmacı ve mültecilerin dramını, Gezi Direnişi sırasında yaşanılan hak ihlallerini, Şili’de Allende’den kalan izleri, Filistin sorununu, mega kentlerin yol açtığı sosyal sorunları, zeytin ağaçlarını ve doğayı koruma mücadelesini anlatan ülke içinden ve dışından seçme belgesel filmleri izleyeceğiz.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da gösterilen filmlerden bazılarının yönetmenleri aramızda olacak: Yönetmenler Kazım Kızıl ve Nazım Alpman gösterimler sonrasında filmlerine dair izleyicilerle söyleşi yapacaklar.

TİHV olarak, dört gün boyunca İzmir’li dostlarımız, insan hakları savunucuları ve tüm sinemaseverler ile bu etkinlikte birlikte olmaktan büyük bir mutluluk ve onur duyacağız.


 

Etkinliğin programı ise şöyle:

10 ARALIK PERŞEMBE

14:00 – ARTIK HAYALLERİM VAR
Yönetmen: Nefin DİNÇ / Süre: 62′ / English Subtitled
“Size tüm dünyaya duyurabileceğiniz tek bir cümle hakkı verseler, o cümleniz ne olur?” “Artık Hayallerim Var” genç olmak ve sesinin duyulması için mücadele etmek ne demek, sarsıcı bir şekilde izleyiciye aktarıyor. Türkiye’nin 6 farklı şehrinden seçilen 72 öğrenci, sinema yapma hevesinin peşine düşüp uzun soluklu bir maceraya atılıyorlar.

15:10 – HUMAN / İNSAN
Yönetmen: Yann Arthus – BERTRAND / Süre: 180′
Human, içinde yaşadığımız dünyaya dair öykülerden ve resimlerden oluşan bir derleme üzerinden insan olmanın özünü araştırıyor. Yeryüzünün nefes kesici görüntülerini karşımıza getiren film, varoluşumuzun anlamı konusunda düşünmemizi sağlıyor.

18:40 – MADDE 16: YAŞAM HAKKI
Yönetmen: Veysel Kerem HUN, Yılmaz KILIÇ / Süre: 56’
Muharrem Dalsüren belediyede temizlik işçisidir. Haziran 2013 tarihinde Türkiye’de başlayan Gezi Olayları sonucunda onun da hayatı değişir. “Akrep” diye tabir edilen polis aracından atılan gaz kapsülünün sağ gözüne isabet etmesi sonucu bir gözünü kaybeder ve yeni hayatının öyküsü başlar.

19:45 – ÖLMEZ AĞAÇ: YIRCA DİRENİŞİ
Yönetmen: Kazım KIZIL / Süre: 53′ / English Subtitled
Ölmez Ağaç: Yırca Direnişi Belgeseli’nde Soma Yırca’nın köylüleri bir yandan zeytin ağaçları için direnirken, diğer yandan doğayla iç içe yaşamanın getirdiği sade bir bilme haline, bir sevme haline davet ediyorlar bizi.
BELGESEL SONRASI YÖNETMEN İLE SÖYLEŞİ


 


11 ARALIK CUMA

14:00 – 5 BROKEN CAMERAS / 5 KIRIK KAMERA
Yönetmen: Emad BURNAT, Guy DAVINI / Süre: 91’
Kendi kendini yetiştirmiş bir kameraman olan Filistinli köylü Emad Burnat’ın gözüyle Filistin’de yaşananlar… Emad’ın yaşadığı köyde bir tecrit bariyeri inşa edilmektedir ve köylüler bu karara karşı bir direniş hareketi başlatmışlardır.

15:45 – LAS ULTIMAS PALAVRAS / SON SÖZCÜKLER
Yönetmen : Rita ENDER / Süre: 34′
25-35 yaşları arasındaki 19 Türkiyeli Yahudi gencine, Yahudi İspanyolcası dilinde hangi sözcükleri bildiklerini sorarak başlayan belgesel de, şarkıları ve yemekleri ile hala var olan bir dilin nasıl öldüğü tartışılıyor.

16:30 – INSEL 36 / ADA 36
Yönetmen: Aslı ÖZARSLAN / Süre: 65′
Ada 36, Berlin’deki mülteci protestolarını anlatan bir belgesel. Belgesel, Napuli’nin özgürlük mücadelesini, kamptaki yaşayış şeklini ve onun perspektifinden illegalliğin boyutlarını gözler önüne seriyor. Film ayrıca sığınmacıların Almanya’da insan haklarını talep etmelerinin tehlikelerini de gösteriyor.

17:45 – SALVADOR ALLENDE
Yönetmen: Patricio GUZMAN / Süre: 100′
Allende, tarihte görülmemiş bir şekilde, demokratik ve barışçıl yollardan sosyalist bir yapı yerleştirmeye çalışıyordu. Ancak General Pinochet önderliğinde gerçekleştirilen askeri darbe ile bu süreç kanlı bir şekilde sonlandırıldı. Yönetmen Guzman, tarihi değiştiren bu darbeden otuz yıl sonra Şili’de Allende’den kalan izleri arıyor.

19:40 – 1915 TEHCİR YOLU
Yönetmen: Nazım ALPMAN / Süre: 50′
Gazeteci Nazım Alpman, hâlâ Anadolu’da yaşayan Ermenileri buldu, konuştu. Merzifon, Gümüşhacıköy, Batman, Sason, Diyarbakır, Hatay, Samandağ-Vakıflı’dan geçen 1915 Tehcir Yolunu adımladı.
BELGESEL SONRASI YÖNETMEN İLE SÖYLEŞİ


12 ARALIK CUMARTESİ

14:00 – MEGACITIES / MEGA KENTLER
Yönetmen: Michael GLAWOGGER / Süre: 90′
Yönetmen Michael Glawogger, çağımızın fenomeni olan “kent” ile gerçek bir yüzleşme fırsatı sunuyor. Hem birinin ezdiğini ötekinin görmezden gelmesine dayalı danışıklı dövüş oyununu bozarak, hem de tek emeli onurlu bir yaşam olan bireyle bunu ona çok gören şehir/sistem arasındaki gerilimi sergileyerek sinemanın geleneksel metropol romantizmini kırıp döküyor.

15:45 – HEZAR – O YEK SIV / 1001 ELMA
Yönetmen: Taha KARIMI / Süre: 74′
1988 yılında, Saddam Hüseyin’in Baas rejimi Kuzey Irak’ın kırsal kesimine düzenlediği saldırılar sonucunda 182.000 sivil Kürdün ölümüne sebep olmuştu. Taha Karimi, kurmaca ile belgesel arasında oyuncaklı bir dil tutturduğu bu filmde, hatırlamanın sorumluluğunu/zorunluluğunu ve uzlaşmanın zorluğunu adeta belleğin arkeolojik bir kazısını yaparak ortaya koyuyor.

17:15 – DÛR / UZAK
Yönetmen: Vahap SARIALTIN / Süre: 14′
Çekimleri Yunanistan’daki mülteci kampında yapılmış olan, yalnız bir kadının seksen yaşındaki annesini Rojava bölgesinden her türlü zorluklara rağmen Yunanistan’a ulaştırabilme sürecini ve yaşam mücadelesini anlatıyor.

17:40 – ASIER ETA BIOK / ASIER VE BEN
Yönetmen: Aitor MERINO, Amaya MERINO / Süre: 94′
Asier ve Ben, Bask bölgesinde büyüdük. Bir gün ortadan kayboldu ve daha sonra ETA’ya katıldığını öğrendim. Asier’in bu kararı almasına neden olan, benim dahi anlamakta zorlandığım sebepleri nasıl açıklayabilirdim?

19:30 – LAMEKAN: METALAŞAN KENTİN ÇÖKÜŞÜ
Yönetmen: İmre AZEM / Süre: 12′ / English Subtitled
AKP’nin 12 yıllık iktidarı süresince yürüttüğü ve büyük bir gümbürtüyle çökmesi kaçınılmaz olan neoliberal politikalar ve inşaat odaklı ekonomik büyüme stratejisi, bir yandan milyonlarca insanın yaşadığı mahalleleri yabancı ve yerli sermayenin birer yatırım aracına dönüştürürken, diğer yandan yaşam alanlarımızın talanına, emekçilerin örgütlenme haklarının ellerinden alınarak güvencesiz ve güvenliksiz çalışmaya mahkum olmalarına neden oluyor.

19:50 – NÛ JİN/ YENİ YAŞAM
Yönetmen: Veysi ALTAY / Süre: 28′
Nû Jîn (Yeni Yaşam) adlı belgesel “Kadın yaşamdır. Yaşam direniştir. Direniş de Kobanê’dir.” sloganıyla Kobanê’de IŞİD’e karşı YPJ saflarına katılan Elif Kobanê (18), Viyan Peyman, Arjîn adlı adlı kadınların Kobanê’de yaşanan savaşın içindeki yaşamlarını konu alıyor.13 ARALIK PAZAR

14:00 – PORTAKALIN UYKUSU
Yönetmen: Eylem ŞEN / Süre: 57′
Ermenilerin Musa Dağı’ndan ayrılışından yüz yıl sonra, Ermenistan’dan Vakıflı’ya gelen Musa Dağlı bir genç kadının, kökleriyle buluşmasını izleyeceğiniz belgeselde, Türkiye ve Ermenistan’daki Musa Dağlılar ortak kimliklerini, hayata dair ümitlerini, beklentilerini, çelişkilerini ve duygularını izleyiciyle paylaşıyorlar.

15:10 – THE GATEKEEPERS / REJİMİN BEKÇİLERİ
Yönetmen: Dror MOREH / Süre: 101′
Dünyanın en gizli kapaklı ve belki de en çok tartışılan örgütlerinden biri, üyeleriyle kalsa iyi, kendi yöneticileri tarafından ifşa ediliyor: İsrail gizli servisi Şin Bet´in altı eski müdürü ilk kez kendi izlenimlerini paylaşmayı ve eylemlerini, kararlarını ve başlıca olayları anlatmayı kabul ediyor.

17:05 – PEPE MUJICA: LESSONS FROM THE FLOWERBED / PEPE MUJICA: ÇİÇEK BAHÇESİNDEN DERSLER
Yönetmen: Heidi SPECOGNA / Süre: 90′
80 yaşındaki Jose “Pepe” Mujica, dünyanın en fakir başkanı olarak bilinir. Gelirinin yüzde yetmişini bağışlar. Beş yıllık iktidarının ardından 2015’de, Uruguay’daki makamından ayrılır.

18:50 – THE BEEKEEPER / ARICI
Yönetmen: Mano KHALIL / Süre: 107′
İbrahim Gezer, Türk – Kürt savaşının yarattığı çalkantıyla birlikte sahip olduğu her şeyi kaybetmiştir. Karısı, çocukları, yaşadığı topraklar ve yaşamının büyük bir kısmını oluşturmuş 500’ün üzerindeki arı kovanı etrafından bir çırpıda uçup gitmiştir. Arı yetiştiricisi, yoksunluklarla dolu uzun bir arayış sonrasında bu tutkusu sayesinde kendine İsviçre’de yeni bir hayat kurar.

Reklamlar

Aklına bir şeyler mi takıldı? Anlatmak istediğin bir konu mu var? Her şeye açığız, çekinme yazmaya başla!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s