Sinemaseverlerin sabırsızlıkla beklediği Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali’nde ulusal ve uluslararası dallarda animasyon, belgesel, deneysel ve kurmaca kategorilerinde Altın Kedi Ödülleri için yarışacak filmler belli oldu.

İzmir’in uzun soluklu tek film festivali olan Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali, bu yıl 16.kez kapılarını açmaya hazırlanıyor. Yerel yönetimler ve üniversitelerin desteğiyle tüm şehre yayılacak olan festival, 17-22 Kasım tarihleri arasında 400’ün üzerinde filmi ücretsiz olarak sinemaverlerle buluşturacak. 87 ülkeden bin 591 filmin başvuruda bulunduğu festivalde, ulusal ve uluslararası dallarda animasyon, belgesel, deneysel ve kurmaca kategorilerinde Altın Kedi Ödülleri için yarışacak olan filmler açıklandı. Finalist filmler, yönetmen Serdar Akar’ın başkanlığında, oyuncu Yiğit Özşener, oyuncu Vildan Atasever, Yunan asıllı görüntü yönetmeni Andreas Sinanos ve Macar sinema yazarı György Baron’un yer aldığı jüri tarafından değerlendirilecek.

unnamed (5)

Film gösterimleri, ana gösterim salonu Fransız Kültür Merkezi olmak üzere, Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi, Ege Üniversitesi, İzmir Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi, Katip Çelebi Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, 9 Eylül Üniversitesi ve Gediz Üniversitesi’nde gerçekleşecek. Etkinlik programı önümüzdeki günlerde açıklanacak.


 YABANCI FİNALİSTLER

Albert/Albert (Daniel Wawrzyniak)

Man Yue Gui Lai Shi / Before The Full Moon Returns (Danliewen Lu)

Last Train Home / Last Train Home (Ansgar Glatt)

Kozmak / Wound (Alireza Salmanpour / Younes Tarrahi)

Dawno Temu Na Slasku / A Long Time Ago İn Silesia (Tomasz Protokowicz)

Krıppenwahn / Chasıng Days (Satu Siegemund)

Daan Druft / Go Daan Go! (Mari Sanders)

Un Jour De Plus / One More Day (Alban Sapin)

That’ Not Me / That’ Not Me (Alexey Kamynin)

Dok Su Oni Leteli Na Mesec / While They Were Flying To The Moon (Borisa Simovic)


YERLİ FİNALİSTLER

Sadakat / Fıdelıty (Ilker Çatak)

Gri Bölge / Mother Virgin No More (Derya Durmaz)

Tuhaf Zamanlar / Weird Times (Mehmet Emrah Erkanı)

Wong Kar Wai Üzerine Kısa Bir Film / A Short Film About Wong Kar Wai (Ömer Çapoğlu / Serdar Önal)

Vitrin / Showcase (Tufan Taştan)

Körler Müessesesi / Institution Of The Blind (Damla Güçer / Dilara Balcı)

Gül Ali / Gül Ali (Gökhan Altuntaş)

Mucize Aynalar / Miracle Mirrors (Metehan Şereflioğlu)

Duvarların Ardı / Beyond The Walls (Umut Güven)

Göründüğü Gibi / As It Appears (Ezgi Akyol)

unnamed (4)

Deneysel Finalistler

Aidiyet / Belonging (Serkan Ertekin)

Ma’siyet / Diasobedience (Barış Alp)

Kafes / The Cage (Önder Mö. Özdem)

Evcilik / Playıng House (Ezgi Büşra Çinar)

Mükemmel Bir Gün / A Perfect Day (Oğuzhan Kaya)


Belgesel Finalistler

Godesbana / Godesbana (Nursena Şimşek)

İstanbul’un Sesı / Sound’s Of Istanbul (Gökhan Öcal)

Afro Türk / Afro Türk (Betül Usta / İbrahim Mohamed)

Gökkubbenin Altında / Under The Heavens (Batuhan Fındıklıoğlu)

Salyangozun Yolculuğu / Journey Of Snail (Şenol Çöm)


Animasyon Finalistler

Altın Vuruş / Golden Shot (Gökalp Gönen)

Guguk Kuşu / Cuckoo Bird (Can Erkan / Salih Toprak)

Rest / Rest (Serdar Koçak)

Vakitsiz Horoz / Early Cockcrow (Orhan Umut Gökcek / Şeyma Kavak)

Zeki / Zeki (Ahmet Gokhan Okur / Erkan Esenoğlu)


Hazırlayan: Banu Bozdemir
Reklamlar