Deniz Gamze Ergüven: Saraybosna bizim kuşak için çok önemli


21. Saraybosna Film Festivali’nde en iyi film ödülünü alan Mustang’ın yönetmeni Deniz Gamze Ergüven, “Saraybosna bizim kuşak için önemli bir şehir. Özellikle gençken etkilendiğim bir yer. Değişik kültürlerin bir arada yaşaması önemli. Bu nedenle o şehirle özel bir bağımız var. Ayrıca annem Saraybosna kökenlidir. Tarihinde çok hassasız. Ödülü kazandığımı duyduğumda çok onurlandım. Açıkçası hiç beklemiyordum. Çok iyi yönetmenler vardı. Onların olduğu bir yarışmada yer almak güzeldi.” diyor.

21. Saraybosna Film Festivali’nin ödülleri önceki akşam Saraybosna Açık Hava Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen törenle sahiplerine verildi. Deniz Gamze Ergüven‘in uzun metrajlı ilk filmi Mustang, en iyi filme verilen büyük ödül ‘Saraybosna’nın Kalbi’ni kazandı. Festivalin en iyi kadın oyuncu ödülüne de yine Mustang’da beş kız kardeşi oynayan; Güneş Şensoy, Doğa Doğuşlu, Tuğba Sunguroğlu, Elit İşcan, İlayda Akdoğan layık görüldü.

Türk-Fransız-Alman-Katar yapımı Mustang, bir Karadeniz şehrinde yaşayan beş kız kardeşin (Lale, Nur, Ece, Selam, Sonay) ‘edep’ mücadelesini anlatıyor. Erkeklerle oynadıkları masum oyunun kasaba halkı tarafından ‘edepsizlik’ olarak yorumlanmasının ardından mahalle baskısına maruz kalan kız kardeşlerin dayanışması festivalde büyük beğeni topladı. Dün telefonla görüştüğümüz Ergüven, “Saraybosna bizim kuşak için önemli bir şehir. Özellikle gençken etkilendiğim bir yer. Değişik kültürlerin bir arada yaşaması önemli. Bu nedenle o şehirle özel bir bağımız var. Ayrıca annem Saraybosna kökenlidir. Tarihinde çok hassasız. Ödülü kazandığımı duyduğumda çok onurlandım. Açıkçası hiç beklemiyordum. Çok iyi yönetmenler vardı. Onların olduğu bir yarışmada yer almak güzeldi.” dedi.

Festivalin ana yarışmasında Türkiye’den Mustang’ın dışında Tunç Davut’un yönettiği Dolanma da vardı. Kısa film bölümünde ise Ziya Demirel’in Salı adlı filmi özel jüri mansiyonunu kazandı. Geçen yılki 20. Saraybosna Film Festivali’nde de en iyi film ödülünü yine Türkiye yapımı Erol Mintaş’ın Annemin Şarkısı kazanmıştı. Adını Kuzey Amerika’nın uçsuz bucaksız çayırlarında koşturan yabani atlardan alan Mustang, Türkiye’de ekimde gösterilecek.

Saraybosna’nın en iyileri

En İyi Film: Mustang (Deniz Gamze Ergüven, Türkiye)

Jüri Özel Ödülü: Son of Saul (László Nemes, Macaristan)

Jüri Özel Mansiyonu: Chevalier (Athina Rachel Tsangari, Yunanistan)

En İyi Kadın Oyuncu: Güneş Şensoy, Doğa Doğuşlu, Tuğba Sunguroğlu, Elit İşcan, İlayda Akdoğan (Mustang)

En İyi Erkek Oyuncu: Yorgos Kéntros, Vangelis Mouríkis, Panos Kóronis, Makis Papadimitríou, Yorgos Pyrpassópoulos, Sakis Rouvás (Chevalier)

En İyi Kısa Film: A Matter of Will (Dusan Kasalica, Montenegro)

Kısa Film Jüri Özel Mansiyonu: Damaged Goods (Nermin Hamzagiç, Bosna) ve Salı filmi (Ziya Demirel, Türkiye).


Not: Bu yazının tüm hakları Film Kafası’na aittir. İzin almadan ve kaynak belirtilmeden kopyalanması veya kullanılması yasaktır.
Reklamlar

2 Comments

Aklına bir şeyler mi takıldı? Anlatmak istediğin bir konu mu var? Her şeye açığız, çekinme yazmaya başla!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s