Venedik Film Festivali’nde Yarışacak ‘Abluka’yı Altın Aslan’ın Favorisi Yapan 7 İşaret


10 gün boyunca güneydeydim.. Sahalara geri dönüşümü, bu sene Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan için yarışacak olan, Emin Alper’in son filmi Abluka’yı ödüle yakınlaştıran 7 işaretin derlendiği Engin Özer‘in listesiyle ilan ediyorum…

İlk filmi Tepenin Ardı (2012) ile Berlin Film Festivali’nde ‘En İyi İlk Film’ dalında mansiyon ve Caligari Ödülleri’ni alan Emin Alper’in ikinci uzun metraj filmi ‘Abluka’ (Frenzy) 72. Venedik Film Festivali’nde ‘Altın Aslan’ için ana yarışmada yarışıyor.

Dünyanın en prestijli film festivallerinden olan Venedik’te 72 senedir Altın Aslan için Türkiye’den yalnızca 7 film ana yarışmada jüri karşısına çıktı.

Bu sene Altın Aslan için yarışan 21 film arasında Benedict Cumberbatch’li ‘The Danish Girl’ ve Synecdoche, New York yönetmeni Charlie Kaufman’ın ikinci uzun metraj deneyimi ‘Anomalisa’ ve gibi çok iddialı yapımlar yer alıyor.

Gelelim bizce Abluka’yı öne çıkaran 7 maddeye, bu arada bunlar filmden yayınlanan ilk görüntüler ve şimdilik sadece listemizde yer alıyorlar.

1. Emin Alper’in güçlü politik öğeler bulunan ikinci filmine adeta bir heykeltraş gibi ince ince şekil vermesi.

2. “Bu sokak ve sokaktaki çöp kutuları bile çok iyi oynamış” dedirten göz doldurucu mekan seçimi ve yapım tasarımı.

3. Filmin izleyicinin merakını taze tutan sürükleyeciliği.

4. Usta oyuncu Mehmet Özgür’ün 20 yıl hapiste yattıktan sonra şartlı tahliyeyle çıkıp bu sefer polis için çalışmaya başlayan Kadir’i canlandırışı.

mehmet-ozgur-abluka
Oyuncu ve tiyatro yönetmeni Mehmet Özgür, Emin Alper’in ilk filmi Tepenin Ardı’nda da rol almıştı. Oyuncu aynı zamanda Antalya Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu’nun genel sanat yönetmenliğini yürütüyor.

5. Belediyenin köpek itlafından sorumlu biriminde çalışan Ahmet’in (Berkay Ateş) varoluşunun dayanılmaz hafifliği.

Berkay_Ates_abluka
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü mezunu genç oyuncu Berkay Ateş iki arkadaşıyla kurduğu alternatif tiyatro sahnesi D22 bünyesinde sahneye koyulan yazarlığını üstlendiği ’25’ ve hem yazıp hem yönettiği ‘Karabatak’ oyunları ile büyük beğeni toplamıştı.

6. Filmin tek kadın oyuncusu olan Tülin Özen’in müthiş performansı.

tulin-ozen-abluka
Beyaz Gelincik, Kapalıçarşı ve daha birçok dizideki performansıyla sıkça televizyonda karşımıza çıkan başarılı oyuncu Tülin Özen’in aynı zamanda Semih Kaplanoğlu’nun 2005’te ona Altın Portakal kazandıran ‘Meleğin Düşüşü’ yine aynı yönetmenin büyük ses getiren ‘Yusuf Üçlemesi’nin her üç filmi (Yumurta, Süt, Bal) başta olmak üzere 12 uzun metraj filmi bulunuyor.

7. Emin Alper’in en ağır politik hadiseleri anlatırken yakaladığı sade sinemasal dil ve mizah duygusu.

emin-alper-abluka
1974, Ermenek doğumlu Emin Alper, Ekonomi ve Tarih lisans eğitimleri ardından doktorasını Modern Türkiye Tarihi üzerine yaptı. Yönetmen ‘Mektup’ (2005) ve ‘Rıfat’ (2006) adlı kısa filmlerinin ardından çektiği ilk uzun metraj filmi ‘Tepenin Ardı’ (2012) dünyanın birçok festivalini dolaşarak toplamda 25 ödül kazandı. İkinci ve son uzun metraj filmi ‘Abluka’ ise ilk sınavını 2-12 Eylül arasında 72. Venedik Film Festivali’nde verecek.

Abluka’nın festival yolculuğunu @Abluka_Frenzy sosyal medya hesaplarından (Facebook, Twitter, Instagram) takip edebilirsiniz.

Reklamlar

1 Comment

Aklına bir şeyler mi takıldı? Anlatmak istediğin bir konu mu var? Her şeye açığız, çekinme yazmaya başla!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s